9c luokka kokeili Dronet-koptereita

Dronet eli multikopterit kävivät Hiidenkiven peruskoulun medialuokan testattavina tammikuun lopussa 2016. Oppilaat saivat pikaopastuksen multikopterien käyttöön, jonka jälkeen kahta kopteria lennätettiin hieman epävakaassa ja tuulisessa säässä koulun pihalla ja myöhemmin koulun ruokalassa. Tuulisella ilmalla kopterien pitäminen ilmassa oli taitolaji. Kostean sään vuoksi ulkolennättäminen ei kaikkia oppilaita houkutellut. Vaikkakin laitteen uutuusarvo piti mielenkiintoa yllä sen aikaa, että sormet rupesivat palelemaan.

Siirryttyämme sisätiloihin dronejen lennättäminen muuttui vielä enemmän taitolajiksi. Niiden ilmassa pitäminen ruokalan korkeassa tilassa ei ollutkaan ihan yksinkertainen operaatio. Oppilailta löytyi kuitenkin sen verran taitoa ja rohkeutta, että lennättämisestä syntyi elämyksellinen kokemus. Välillä dronet tottelivat ohjaajaansa nätin maltillisesti ja toisinaan ohjattavuus katosi yllättäen. Testissämme olleet dronet ovat mallia Parrot AR.Drone 2.0.
teksti ja kuvat Juhani Kärki