Den här veckan hade vi gäster från Åland.

Måndag: Vi hämtade dem från hamnen. Vi orienterade i Helsingfors. När vi kom till skolan presenterade vi vår skolan till dem. På eftermiddagen gick vi och bowla. På kvällen hängde vi alla.

Tisdag: Vi var i skolan och efter det gick vi till Heureka. Först åt vi i Heurekas restaurang. Vi såg också en film i planetarium. På kvällen åt vi på McDonalds och efter det gick vi till Rosas hem.

Onsdag: Efter skolan gick vi till Helsingfors centrum. Där såg vi en film som heter The Maze Runner (Labyrint). Vi shoppade också och fikade.

Torsdag: På morgonen hade vi lektioner. På eftermiddagen bakade vi i hemkunskap klass. Vi bakade pizza och pannkakor. På kvällen gick vi till Helsingfors centrum. Där gick vi till Starbucks och gick runt.

Fredag: På morgonen alltså nu har vi svenska lektionen och vi skriver det här. Vi har snart en avskedsfest. Sen för vi dem till tågstationen och sen tar dom ett tåg till Åbo. Från Åbo åker dom hem med båt